מחנות קיץ

למי שייכים המחנות?

1,300 השליחים של התכנית יוצאים לכ-200  מחנות קיץ יהודיים בארצות הברית ובקנדה. המחנות אינם שייכים לסוכנות היהודית, אלא לתנועות והארגונים המרכזיים ביהדות צפון אמריקה. בין התנועות והארגונים הללו ניתן למנות את מחנות התנועה הרפורמית (URJ), מחנות התנועה הקונסרבטיבית ("רמה"), מחנות השייכים לארגון הגג של הקהילות היהודיות בצפון אמריקה (JCCA), מחנות "הבונים דרור", מחנות תנועת "יהודה הצעיר", מחנות AIJCועוד עשרות מחנות עצמאיים שאינם שייכים לתנועה או ארגון כלשהם. ישנם שני סוגי מחנות: מחנות יום ומחנות לילה. מחנות היום נמצאים בערים או בסמוך להם. במהלך היום המדריכים עובדים עם חניכים בגילאים שונים ובשעות אחר הצהריים, כאשר המחנה מסתיים, השליחים מתארחים במשפחות מארחות המשתייכות לקהילת המחנה. מחנות הלילה מרוחקים יותר מהערים בדרך כלל ונמצאים בטבע. המדריכים במחנות אלו עובדים וישנים במחנה.

באיזה שפה מתבצעת השליחות?

באנגלית! ישנם כמה מחנות דוברי עברית, אך גם לשליחים המשובצים אליהם יש צורך חיוני בשליטה טובה בשפה האנגלית. למרות רצונם להעמיק את ידיעת העברית, רובו הגדול של הצוות וכמובן החניכים אינם שולטים בשפה.

מתי צריך לחזור לארץ?

בתום השליחות ניתן להמשיך ולטייל בצפון או דרום אמריקה, לפי תנאי התכנית וכרטיס הטיסה. המשך השהייה לאחר המחנה היא באחריותם הבלעדית של השליחים ובמימונם המלא.

האם השיבוץ שלי יכול להשתנות?

כן. יש להביא בחשבון ששינויים הם חלק מהתהליך ומטרתם למצוא לכל מועמד את השיבוץ המתאים ביותר. יש לזכור כי גם לאחר השיבוץ והראיונות עם מנהלי המחנות, היציאה לשליחות אינה סופית ויכולה להשתנות בהתאם להחלטת הנהלת המחנה וצוות התכנית.

מתי וכיצד מתקיימים הראיונות עם נציגי המחנות?

במהלך החודשים ינואר ופברואר מראיינים מנהלי המחנות את המועמדים לשליחות.  הראיון עם מנהלי המחנות הוא שלב הכרחי להמשך התהליך ולאחריו מתקבלת ההחלטה על השיבוץ הסופי למחנה. מנהלי המחנות מבקשים להכיר את המועמדים ולכן חשוב להתכונן היטב ולספר באופן רהוט באנגלית, על ניסיון ההדרכה והרקע המקצועי.

האם ישנן מכסות? מה הסיכויים שלי לעבור את השלבים השונים?

אין מכסות! כל מי שיימצא מתאים יוכל להתקדם הלאה בשלבי המיון השונים. מדי שנה מתחילים את התהליך הראשוני כ- 6000 מועמדים. בקיץ יוצאים למעלה מ-1,300 שליחים שעוברים בהצלחה את תהליך המיון וההכשרה.

במידה ועברתי סדנת מיון, כיצד מתבצע תהליך ההתאמה והשיבוץ למחנה קיץ?

תהליך ההתאמה והשיבוץ למחנה נעשה בהתאם ליכולות ולרקע של כל מועמד ובמקביל לדרישות המקצועיות שמוגדרות על ידי מחנות הקיץ המשתייכים לתנועות ולארגונים היהודיים השונים בצפון אמריקה. תהליך השיבוץ למחנה דורש סבלנות ואורך רוח. המחנה הוא המעסיק בפועל והוא זה שאחראי לאשר שיבוץ באופן סופי. יש להביא בחשבון ששינויים הם חלק מהתהליך ותכליתם לשבץ כל אחד ואחת במקום המתאים ביותר לפי ההתרשמות והיכולות - מבחינה מקצועית ואישית כאחד. רבים מן המועמדים מתראיינים ליותר ממחנה אחד במהלך התהליך, על מנת לוודא שנמצא להם השיבוץ המתאים ביותר. לרוב, לא ניתן לבקש מראש להשתבץ למחנה מסוים או אזור מסוים. יוצאים מן הכלל הם מועמדים שלהם כבר רקע וניסיון בעבודה במחנות קיץ בצפון אמריקה.

האם התכנית רלוונטית עבורי במידה ואני לא בארץ במהלך השנה או בחלק ממנה?

לא. תהליך המיון וההכשרה הוא תהליך שנתי ולכן נדרשת מחויבות רבה. ההשתתפות בסדנת המיון, היא חובה. סדנאות המיון מתקיימות החל מאמצע ספטמבר ועד סוף דצמבר. גם ההשתתפות בראיונות המנהלים בסוף חודש ינואר ובתחילת חודש פברואר היא שלב קריטי בתהליך.. גם ההשתתפות בסמינר ההכשרה במהלך חודש אפריל היא חובה לצורך יציאה לשליחות. כמו כן, בתחילת חודש מאי יתקיימו ראיונות בשגרירות ארצות הברית לצורך הנפקת ויזה מיוחדת המאפשרת את העבודה במחנה הקיץ, ויזת חילופי תרבויות. הריאיון הוא חובה לצורך הנפקת הוויזה (ויזת תייר לא מאפשרת את העבודה במחנה הקיץ) לכל מי שאינו אזרח אמריקאי.

מתי יוצאים למחנה? לכמה זמן?

היציאה למחנות מתחילה החל מסוף חודש מאי. תאריך היציאה נקבע בהתאם למיקום המחנה, למקצוע ההדרכה ולפרמטרים נוספים.. היציאה המאוחרת ביותר למחנה היא באמצע חודש יוני. לא ניתן לבחור את תאריך היציאה למחנה. אורך השליחות הוא כעשרה שבועות. לא ניתן לצאת למחנה רק לחלק מהתקופה, להגיע אליו מאוחר או לעזוב אותו מוקדם יותר.

ואם אני חייל/סטודנט?

חיילים שתאריך השחרור שלהם חל עד ה- 10/6/2018 יכולים להתחיל את תהליך המיון כמו כל מועמד אחר. עם זאת, יש לזכור כי תהליך המיון וההכשרה השנתי דורש השתתפות במספר מפגשים ובאחריות החייל לקבל את האישורים לימי חופש ממפקדיו. חיילים המשתחררים אחרי ה-10.6.2018 – יש לפנות לשלישות ביחידה על מנת לקבל פרטים מעודכנים.   סטודנטים סטודנטים המעוניינים לצאת לשליחות חייבים לקחת בחשבון כי מועדי השליחות הם מסוף חודש מאי ועד אמצע חודש אוגוסט. זו עדיין תקופת לימודים ומבחנים במוסדות האקדמיים, וכאמור, לא ניתן לצאת למחנה מאוחר או לעזוב אותו מוקדם. לכן מומלץ לברר את מועדי סיום הלימודים והמבחנים טרם ההתקדמות בתהליך. מרבית המוסדות האקדמיים אינם מאפשרים מועדי בחינה מיוחדים בשל יציאה לשליחות.

למה כדאי לצאת לשליחות דווקא דרך הסוכנות היהודית?

הסוכנות היהודית קיימת מאז שנת 1929 ויש לה מניות רבות בהקמת המדינה. כאשר דוד בן-גוריון הכריז על הקמת מדינת ישראל בשנת 1948 הוא עשה את זה מתוקף תפקידו כיושב ראש הסוכנות היהודית. במילים אחרות, הסוכנות היהודית פה כבר כמעט 90 שנה ופה כדי להישאר עוד הרבה זמן. מאחר והסוכנות היהודית היא גוף ממלכתי שמעמדו מעוגן בחוק, ולא חברה פרטית, אין סיכוי שהיא תיעלם. אנחנו פה כדי להמשיך ולשרת את העם היהודי ואנחנו רוצים אותך אתנו! כל שליח שיוצא במסגרת תכנית השליחים למחנות של הסוכנות היהודית, מקבל הכשרה, ליווי ותמיכה במהלך התהליך, הקיץ ואפילו אחרי החזרה לארץ.