מתל אביב למסצ'וסטס – הבלוג של עידן טרם

עידן טרם

עידן טרם, שליח קמפוסים במסצו'סטס

תל אביבי במסצ'וסטס 1

"מה לעזאזל אני עושה פה?"

שאלה שאני שואל את עצמי לפחות פעמיים בשבוע.

היו לי חיים נוחים יחסית, צבא, תואר ראשון, עבודה נורמאלית של תשע עד חמש, קיוביקל עם קירות אפורים ולוח שנה עם תמונות אופטימיות של ילדים וגורים שקיבלתי מהבוס לכבוד איזה חג. מה גרם לי לפרוש מהמרוץ שרק התחלתי, מרוץ שהפרס לזוכה בו הוא רכב בורגני ומשעמם מהעבודה, ביטוח מנהלים ואולי אפשרות להשתתף בקבוצת רכישה לדירה בפתח תקווה.  בגיל 28 לפני שאני נכנע לבורגניות הכפויה של ימים ארוכים ומתמשכים של "הגשמה עצמית" או שטות ניו אייג'ית אוטוסג'סטית אחרת, החלטתי לקחת פסק זמן, לחשוב, לראות עולם. אני מוצא את עצמי היום בדיוק שנה אחרי שעזבתי את מקום העבודה שלי מזה שש שנים, יושב בבית קפה קטן, בעיירה אזוטרית במערב מסצ'וסטס, וכותב בלוג על החיים החדשים שלי שכנראה הם מעניינים יותר מהחיים בקיוביקל אפור עם לוח שנה של ילדים מחייכים וגורים מקפצים (או ההפך).

"מה לעזאזל אני עושה פה?"

כמו שאמרתי חיפשתי פסק זמן, איזשהו ריגוש אחרי שש שנים של לדפוק כרטיס. החיפושים הניבו מכירת מוצרי ים המלח בהוואי , מסעות דיג הזויים באנטרטיקה, להיות גיישה ביפן ושרלטנים אחרים, כמעט שויתרתי, כנראה שאני מבוגר מידי להרפתקאות שכאלה. ואז צדה את עיני מודעה של הסוכנות היהודית שמחפשת שליחים למגוון תפקידים ברחבי העולם, נראה מעניין, אין לי סיכוי גם ככה, ננסה, מה אכפת לי? יומיים לאחר מכן, יום שישי בבוקר, טלפון, ראיון התאמה ראשוני והזמנה למפגש עם מראיינת של הסוכנות, לאחר מכן מרכז הערכה ומיון נוסף ועוד אחד. טלפון שמבשר טובות ביום החתונה של חברי הטוב ביותר, התקבלת להיות שליח הסוכנות בקמפוס בארה"ב, עכשיו רק נשאר למצוא לך קמפוס (במילים אחרות עוד ראיונות). תם תהליך המיון, יש אוניברסיטה! בשעה טובה נבחר הלוקיישן לשנה הקרובה, עכשיו רק נשאר לכתוב את העלילה.

אז ככה התגלגלתי ממש במקרה לפרויקט ה"שליחות הצעירה" של הסוכנות היהודית, פרויקט שמכשיר חבר'ה צעירים לייצג את ישראל בקהילות וקמפוסים ברחבי הגלובוס, המטרה- להביא את ישראל לקהילה ולקמפוס. "איך התקבלתי לזה בכלל?" שאלתי את עצמי לא פעם, הרי הקשר ביני לבין דוברות או ייצוג של ישראל קלוש והאנגלית שלי רחוקה מאוד מלהיות מושלמת, אני חי בבועה התל אביבית כל חיי (מצטער על הקלישאה אבל זה נכון...) ועיקר העשייה הציונית שלי מסתכמת בזה שאני מעדיף גולדסטאר על טובורג. אני לא החומר הטבעי של השליחים. מעולם לא הייתי בתנועת נוער, ידיעת הארץ שלי מסתכמת בגבולות הגזרה שבין ראשון לציון בדרום להרצליה בצפון, אני לא מנגן על גיטרה ושר קומבה קומביה מסביב למדורה ואני רחוק מלהיות האקטיביסט שיקים אוהל בשדרת רוטשילד למען מהפכה חברתית. למעשה אני מעדיף את ההפוך שלי חזק ובלי הרבה קצף בנחמה וחצי, בית הקפה האהוב עלי שמשקיף על הבימה ומוכר בירה קרה מהחבית בעשרה שקלים בלילות הקיץ הלחים של תל אביב.

החלה ההכשרה, שעות של על גבי שעות של פאנלים והרצאות בתנאי פנימייה, דווקא היה לי נחמד. החבר'ה היו מדהימים. זה נשמע טוב מידי כדי להיות אמיתי אבל לא האמנתי שאנשים יכולים להיות כל כך שונים ממני ודומים לי בו בעת. בתהליך ההכשרה לתפקיד, הרגשתי שאני עובר "ניתוח לחשיפת ערכים" בעדינות ובמיומנות של פלסטיקאי מומחה, הוסרו ממני שכבות של ציניות, אדישות ואגואיסטיות.

תם תהליך ההכשרה בארץ-קפה, עוגה, סרטון מרגש ותעודה חתומה מהיו"ר שרנסקי. יאללה להתחיל לארוז ולהיפרד. מוצאי שבת ארבעה אוגוסט, שעת השין, אמא דומעת בנתב"ג, החברים מחבקים. להתראות תל אביב שלום אמריקה.

הפוסטים הבאים:

2. ברוך הבא לג'ונגל

 • תגובות
20
 1. 21 במאי 2013 at 16:12מתעניינת בשליחות - השב

  בדיוק כמוך נתקלתי במודעה זו במקרה ובדיוק כמוך גם אני בתהליכים של חיפוש עצמי שהובילו לכל מני מקומות מוזרים ולא ממוקדים במיוחד. אני חייבת לך המון תודה על הכתבה שכתבת כי היא חיזקה אותי. למה? כי גם אני כל הזמן אומרת לעצמי- אין סיכוי שאתקבל, אני לא מהחומר, לא הייתי בצופים, לא ישנתי באוהל, לא עשיתי פעולות ציונות ישראליות מיימי... ועדיין.. התקשרו ואמרו לי שאני מוזמנת לסדנת מיון.. אז במקום להגיע בראש מושפל ומתנצל, אני אגיע בראש מורם בידיעה שיש לי סיכוי ושאחרי הכל... למה לא?! בכל מקרה תמשיך לכתוב!!

  Cancel
 2. 23 במאי 2013 at 12:42חן - השב

  סיפור מעניין, אני נמצאת בדיוק באותו מצב בדיוק (הלימודים, העבודה של 9-5, החיפוש העצמי..) אבל ממה שכתבת נראה שכל אחד יכול להתקבל ואין שום קשר לציונות או יהדות...מצד שני, הסוכנות מפרטת במפורש בדרישות שלהם לתפקיד- ידע ביהדות וציונות ורקע חינוכי כלשהו...לא ברור לי הקשר בין מה שכתבת למציאות, אשמח להיווכח אחרת כי גם אני מאוד הייתי רוצה להשתתף בפרוייקט כזה :)

  Cancel
כתבו תגובה

כתבו תגובה

Reply to: