השליחות הארוכה

האם ישנן מלגות שליחות לסטודנטים?

הסוכנות היהודית בשיתוף ההסתדרות הציונית מקיימים מלגות שונות במהלך השנה. בקישור הבא תוכלו למצוא מידע על המלגה שלנו – מלגת עתודות.

איפה אפשר למצוא שליחויות של פחות משנה?

ישנן שליחויות שאורכן פחות משנה: תוכניות מחנות הקיץ לצפון אמריקה והסמינרים הציונים עליהן תוכלו למצוא מידע באתר זה. בנוסף, תוכלו לחפש מידע נוסף על פרוייקט TEN.

האם אתם מציעים עוד עבודות חוץ משליחות?

לא. אתר זה מיועד רק לתפקידי שליחות ארוכה המתוארים בו. במידה וברצונכם לקבל מידע על משרות פנויות בסוכנות, אנא גשו לקישור הבא - http://www.jewishagency.org/JewishAgency/Hebrew/Home/jobs  

איך מגישים קורות חיים?

לחיצה על כפתור "הגשת מועמדות" בסרגל הכלים תביא אתכם ישירות למילוי טופס הגשת המועמדות המלא. זהו השלב הראשון בתהליך המיון ופרטיכם מאובטחים. במידה ולא הצלחתם להרשם אנא שלחו דוא״ל לכתובת hayechida@wzo.org.il ומתאמת קשרי מועמדים תיצור עמכם קשר.

מהי שליחות?

היחידה שמה לעצמה מטרה לפעול לחיזוק הקשר בין ישראל והתפוצות וכמו כן לחיזוק הזהות היהודית על ידי חינוך בלתי פורמלי. במסגרת זו נשלחים מדי שנה כ-350 שליחים לרחבי העולם לשליחות של שנתיים עד שלוש שנים בקהילות יהודיות, בתנועות נוער ובקמפוסים. בין המדינות בהן פועלים השליחים ניתן למצוא ארה"ב, קנדה, ארגנטינה, צרפת, גרמניה, דרום אפריקה, אוסטרליה ועוד ארצות רבות אחרות. משרדי היחידה לשליחות ציונית ארוכה ממוקמים בבניין הסוכנות בקריית מוריה בירושלים. צוות המיון וצוות הרכזים שלנו מורכבים משליחים לשעבר, כולם בוגרי התוכניות השונות אותן אנו מציעים. אנו קוראים לכם לעיין באתר זה ובהגדרות התפקיד השונות, לקרוא על חוויות השליחים השונות בבלוג שלנו, להגיב ולשאול אותנו שאלות בנוגע לשליחות – אנו נשמח לעזור לכם בכל פעם. כמו כן, אפשר גם לבקר בעמוד הפייסבוק היחידה: השליחות הארוכה של הסוכנות היהודית.  

מה כוללת עבודת השליחות?

עבודת השליחות מגוונת ומשתנה ממקום למקום. השליחים עוסקים בפעילות חינוכית הכוללת לימוד תכנים אודות ישראל, יהדות וציונות, קיום ערבי תרבות,  לימוד עברית, הבאת דוברים/אמנים, קיום פעילויות בחגים ועוד, דרך פעילויות חינוך בלתי פורמאלי. העבודה ברובה נעשית באופן עצמאי כשהציפייה היא שהשליח ייזום ויוציא לפועל את התכניות החינוכיות, הפקת אירועים וניהול תכניות תוך תיאום עם אנשי המקום.

אילו שליחויות יש?

השליחות הארוכה כוללת שלושה מסלולים: שליחות הקמפוסים (עמיתי ישראל), שליחות קהילתית ושליחות תנועתית.

מהם היעדים אליהם נשלחים שליחים?

השליחות הארוכה פרוסה בכ-150 יעדים שונים ברחבי העולם מאוסטרליה ועד ארגנטינה.

מהם תנאי השליחות?

בשליחות הארוכה מקבל השליח: טיסה, ויזה לארץ היעד, ביטוח רפואי, מגורים ושכר על-ידי הסוכנות היהודית, ההסתדרות הציונית העולמית או הקהילה המקומית.

באיזו שפה מתקיימת השליחות?

כל שליח נשלח לקהילת יעד כאשר הוא מסוגל לתקשר ולהדריך בשפת המקום. כל השליחויות מתקיימות בשפה זרה; על מנת לצאת לשליחות ישנו צורך בשליטה בשפה המדוברת במקום השליחות- ברמת תקשורת והדרכה.

האם התפקיד בנוי ומוגדר או שעל השליח ליזום ולבנות את התפקיד?

מרבית השליחויות קיימות כבר מספר שנים והגדרת התפקיד של השליח בהן מגובשת. בכל שנה נפתחים יעדי שליחות חדשים אשר להן נבנית הגדרת תפקיד מסודרת וברורה. עם זאת, השליחות היא מקומו של השליח ליזום, להחליט על תכנים נבחרים ורלוונטיים ובמקרה הצורך - לשנות. כל שליח הנכנס לתפקיד מגדיר מחדש את האופן בו יביא לידי ביטוי בצורה הטובה ביותר את יכולותיו, מטרותיו ושאיפותיו לחיזוק הקשר עם ישראל.

האם אפשר ללמוד או לעבוד במקום נוסף במהלך השליחות?

לא, השליחות הארוכה הנה משרה מלאה, למעט שליחים בשנתם השנייה או השלישית לשליחות אשר מתקבלים לתוכנית ״זרעי רוח״ של הסוכנות היהודית במסגרתה לומדים לימודי תואר שני.

מתי מתחיל תהליך הגיוס?

היחידה מגייסת וממיינת מועמדים לאורך כל השנה. אנו ממליצים להתחיל את התהליך כבר בספטמבר על מנת להבטיח את מקומכם לשליחות בזמן.  

מה כולל תהליך המיון?

תהליך המיון מורכב מהשלבים הבאים: 1. הגשת טופס מועמדות לשליחות הכולל פרטים אישיים, מניעים והיכרות עם המומעד. מומלץ לפרט במידה והתקבלו לחיוב קורות החיים יקבל המועמד מכתב לשיבוץ עצמי בסדנאות מיון. 2. סדנת מיון בשלב זה נעשים מבדקים קבוצתיים לבחון יכולות מגוונות. שלב זה מתקיים בקריית מוריה בירושלים. 3. ראיון אישי ומבדק ידע  ראיונות לשליחות מתקיימים בקרית מוריה בירושלים. 4. מבחן התאמה לשליחות. מתקיים במכוני השמה בתל אביב, חיפה, ירושלים ובאר שבע. 5. ועדת בחירה מתקיימת בקריית מוריה בירושלים במידת הנדרש.
 

מתי יוצאים לשליחות?

היציאה לשליחות הנה בתום תהליך המיון והשיבוץ. מרבית השליחים יוצאים לשליחות בחודש אוגוסט/ ספטמבר, אך ישנם מספר יעדי שליחות בחצי כדור הארץ הדרומי, אליהם יוצאים בחודשים ינואר – פברואר.

האם יוצאים במשלחת או לבד?

  ברוב המקרים יוצא השליח לשליחות לבד. ביעדים מסוימים ישנם שליחים נוספים של הסוכנות היהודית.

מתי מתחילים לדבר על שיבוץ?

תהליך היציאה לשליחות מחולק לשני שלבי מיון: המיון השליחותי והמיון המסלולי. שלב המיון השליחותי מאפשר לבחון את התאמת המועמד לתפקיד השליחות ולמועמד להכיר יותר לעומק את תפקיד השליח ואת עולם השליחות. בתום שלב זה מתחיל שלב מיון במסלול מסוים, במסגרתו בודקים מספר יעדים אפשריים אשר מתאימים לכישוריו של המועמד ולדרישות היעד.

האם אפשר לבחור מראש יעד מסוים לשליחות?

שאיפותיו של השליח לגבי יעד השליחות וסוג השליחות נלקחות בחשבון, אך לא ניתן להבטיח יציאה ליעד מסוים.
איך מתחילים? להגשת מועמדות - הקליקו כאן