השליחות הארוכה

האם ישנן מלגות שליחות לסטודנטים?

הסוכנות היהודית בשיתוף ההסתדרות הציונית מקיימים מלגות שונות במהלך השנה. בקישורים הבאים תוכלו למצוא מידע על המלגה שלנו – מלגת עתודות, התכנית המשולבת שלנו עם החוג ללימודים רומניים לטינו-אמריקאנים באוניברסיטה העברית.

איפה אפשר למצוא שליחויות של פחות משנה?

באתר של הסוכנות היהודית תוכלו למצוא מידע על השליחויות השונות בנות פחות משנה: מחנות קיץ, סמינרים ציוניים ופרוייקט TEN. לפרטים לחצו כאן כדי להגיע לפרוייקט TEN, כאן כדי להגיע לאתר מחנות הקיץ, וכאן כדי להגיע לסמינרים הציונים. האגף לשליחות ציונית ארוכה מציע רק שליחויות ארוכות טווח של שנה עד שלוש שנים.

האם אתם מציעים עוד עבודות חוץ משליחות?

לא. אתר זה מיועד רק לתפקידי שליחות ארוכה המתוארים בו. במידה וברצונכם לקבל מידע על משרות פנויות בסוכנות, אנא גשו לקישור הבא - http://www.jewishagency.org/JewishAgency/Hebrew/Home/jobs  

איך מגישים קורות חיים?

לחיצה על הכפתור "הגשת מועמדות" בסרגל הכלים תביא אתכם ישירות לאתר קורות החיים של הסוכנות היהודית ובו תידרשו להירשם על מנת לשלוח לנו קורות חיים. מטרות רישום הן אבטחה על פרטיכם האישיים וזיהוי שלכם במהלך תהליך המיון. במידה ולא הצלחתם להרשם אנא צלצלו אלינו לטלפון 02-6216308 בין השעות 9:00-17:00 או במייל -shlichut@jafi.org הקישור ישיר להגשת קורות חיים - http://www3.jafi.org.il/EmissaryCVSite/login.aspx?ReturnUrl=%2fEmissaryCVSite%2fCVFormPhase1.aspx

מהי שליחות?

היחידה לשליחות ציונית הינה שיתוף פעולה ארוך שנים בין הסוכנות היהודית וההסתדרות הציונית העולמית. היחידה שמה לעצמה מטרה לפעול לחיזוק הקשר בין ישראל והתפוצות, וכמו כן לחיזוק הזהות היהודית על ידי חינוך בלתי פורמלי. במסגרת זו נשלחים מדי שנה כ-350 שליחים לרחבי העולם לשליחות של שנה עד שלוש שנים בקהילות יהודיות, תנועות נוער וקמפוסים. בין המדינות בהן פועלים השליחים ניתן למצוא ארה"ב, קנדה, ארגנטינה, צרפת, גרמניה, דרום אפריקה, אוסטרליה ועוד ארצות רבות אחרות. משרדי היחידה לשליחות ציונית ארוכה ממוקמים בבניין הסוכנות בקריית מוריה בירושלים. צוות המיון וצוות הרכזים שלנו מורכבים משליחים לשעבר, כולם בוגרי התוכניות השונות אותן אנו מציעים. אנו קוראים לכם לעיין באתר זה ובהגדרות התפקיד השונות, לקרוא על חוויות השליחים השונות בבלוג שלנו, להגיב ולשאול אותנו שאלות בנוגע לשליחות – אנו נשמח לעזור לכם בכל פעם. כמו כן, אפשר גם לבקר בעמוד הפייסבוק הסוכנות היהודית: השליחות הארוכה.  

מה כוללת עבודת השליחות?

עבודת השליחות מגוונת ומשתנה ממקום למקום. השליחים עוסקים בפעילות חינוכית הכוללת לימוד תכנים אודות ישראל, יהדות וציונות, קיום ערבי תרבות, תכני הסברה, לימוד עברית, הבאת דוברים/אמנים, קיום פעילויות בחגים ועוד, דרך פעילויות חינוך בלתי פורמאלי. העבודה ברובה נעשית באופן עצמאי כשהציפייה היא שהשליח ייזום ויוציא אל הפועל את התכניות החינוכיות, הפקת אירועים, וניהול תכניות תוך שיתוף אנשי המקום.

אילו שליחויות יש?

החל משנת 2012 אנו מציעים מגוון שליחויות שונות ומגוונות: שנת שירות לבוגרי תיכון, שליחות ארוכה (עם אופציה לשנתיים) בקהילות, קמפוסים ותנועות נוער יהודיות, וכלה בשליחויות בעלות אופי ניהולי של שנתיים עד שלוש. לפירוט מלא כנסו ל-כאן.

מהם היעדים אליהם נשלחים שליחים?

השליחות הציונית הארוכה פרוסה בכ-150 יעדים שונים ברחבי העולם. מאחר ויהדות ארצות הברית הינה הקהילה היהודית הגדולה ביותר בעולם לאחר ישראל, רוב השליחויות שלנו מתקיימות שם. מלבד ארצות הברית ישנה עוד רשימה ארוכה של יעדי שליחות: ממלבורן שבאוסטרליה, דרך אירופה (פריז, ווינה, לונדון ועוד), דרום אפריקה, קנדה ועד אמריקה הלטינית. שליחות 'עמיתי ישראל' בקמפוסים נעשית ברובה בקמפוסים בארה"ב, במקומות ספורים בקנדה ואמריקה הלטינית.

מהם תנאי השליחות?

 כל ההוצאות הקשורות לשליחות החל מהוצאת וויזה לארץ היעד, הזמנת הטיסות ושליחת המטען ממומנים לחלוטין על ידי הסוכנות היהודית וההסתדרות הציונית העולמית. שכר הדירה בארץ היעד משולם ע"י הקהילה במקום או ע"י הסוכנות היהודית. השליח מקבל שכר / דמי מחייה.

 

באיזו שפה מתקיימת השליחות?

כל שליח נשלח לקהילת יעד כאשר הוא מסוגל לתקשר ולהדריך בשפת המקום. כל השליחויות מתקיימות בשפה זרה; על מנת לצאת לשליחות ישנו צורך בשליטה בשפה המדוברת במקום השליחות- ברמת תקשורת והדרכה.

האם התפקיד בנוי ומוגדר או שעל השליח ליזום ולבנות את התפקיד?

מרבית השליחויות קיימות כבר מספר שנים והגדרת התפקיד של השליח בהן מגובשת. בכל שנה נפתחים יעדי שליחות חדשים אשר להן נבנית הגדרת תפקיד מסודרת וברורה. עם זאת, השליחות היא מקומו של השליח ליזום, להחליט על תכנים נבחרים ורלוונטיים ובמקרה הצורך - לשנות. כל שליח הנכנס לתפקיד מגדיר מחדש את אופן בו יביא לידי ביטוי בצורה הטובה ביותר את יכולותיו, מטרותיו, שאיפותיו לחיזוק הקשר עם ישראל.

האם אפשר ללמוד או לעבוד במקום נוסף במהלך השליחות?

לא. השליחות היחידה בה שליח יכול גם ללמוד באוניברסיטה, הינה התוכנית המיוחדת שלנו עם החוג ללימודים לטינו אמריקאיים באוניברסיטה העברית. למידע על התוכנית לחצו כאן.

מתי מתחיל תהליך הגיוס?

היחידה מגייסת וממיינת מועמדים לאורך כל השנה. אנו ממליצים להתחיל את התהליך כבר בספטמבר על מנת להבטיח את מקומכם לשליחות בזמן. לשנת שירות - תהליך המיון לשנת 2014-2015 פתוח כעת, סיום המיונים לקראת חודש מאי.

מה כולל תהליך המיון?

תהליך המיון מורכב מחמישה שלבים : 1. ראיון טלפוני. במידה והתקבלו לחיוב קורות החיים של המועמד מתקיים ראיון טלפוני לקבלת פרטים ראשוניים. 2. מרכז הערכה. בשלב זה נעשים מבדקים קבוצתיים לבחון יכולות מגוונות. שלב זה מתקיים בקריית מוריה בירושלים. בכל השליחויות למעט בינה מרכז הערכה אורך יום אחד. מרכז הערכה לשליחות בינה אורך יומיים. 3. ראיון אישי ומבדק ידע בנושאי ישראל ויהדות . שלב זה נערך בארבעה מקומות שונים בהתאם לביקוש והזמינות – קריית מוריה בירושלים, בניין הסוכנות ברחוב קפלן בתל אביב, אוניברסיטת בן גוריון בבאר שבע,  ובית הלל חיפה. ראיונות לשליחות בינה מתקיימים בירושלים בלבד. 4. מבחן התאמה לשליחות. מתקיים במכוני השמה בתל אביב, חיפה, ירושלים ובאר שבע. 5. ועדת בחירה. בקריית מוריה בירושלים.
 

מתי יוצאים לשליחות?

היציאה לשליחות הנה בתום תהליך המיון והשיבוץ. מרבית השליחים יוצאים לשליחות בחודש ספטמבר, אך ישנם מספר יעדי שליחות בחצי כדור הארץ הדרומי, אליהם יוצאים בחודשים ינואר – פברואר.

האם יוצאים במשלחת או לבד?

ברוב המקרים יוצא השליח לשליחות לבד. עם זאת, רוב יעדי השליחות הם במדינות בהן ישנם שליחים נוספים של הסוכנות בתפקידים שונים.

האם ניתן לצאת לשליחות בזוג?

בשליחות אופק ותנועתית - היחידה מוציאה לשליחות זוגות נשואים או ידועים בציבור לפני ילדים כאשר שני בני הזוג פועלים בשטח כשליחים. שני בני הזוג עוברים את תהליך המיון כזוג, והיציאה לשליחות תלויה במעבר מוצלח של שני בני הזוג את תהליך המיון. 

שליחות בינה היא שליחות המתאימה גם למשפחות, כאשר ברוב המקרים רק אחד מבני הזוג הוא שליח. 

מתי מתחילים לדבר על שיבוץ?

תהליך היציאה לשליחות מחולק לשניים: שלב מיון ושלב שיבוץ. שלב המיון מאפשר לנו לבחון את ההתאמות של המועמד לתפקיד השליחות ולמועמד להכיר יותר לעומק את תפקיד השליח ואת עולם השליחות. בתום שלב המיון מציעה היחידה למועמד מספר יעדים אפשריים אשר מתאימים לכישוריו כפי שעלו בשלב המיון. בסופו של דבר יותאם היעד לשליח לפי יכולות השליח ודרישות היעד, שכן הקהילות שותפות מלאות בתהליך.

האם אפשר לבחור מראש יעד מסוים לשליחות?

אין אפשרות להתחיל בתהליך המיון כשהיציאה לשליחות מותנית ביציאה ליעד מסוים שנבחר מראש. שאיפותיו של השליח לגבי יעד השליחות וסוג השליחות נלקחות בחשבון, אך לא ניתן להבטיח יציאה ליעד מסוים בתחילת תהליך המיון.


איך מתחילים? להגשת מועמדות – הקליקו כאן