שנת שירות בתפוצות

מתי נפתחת/ נסגרת ההרשמה?

ההרשמה לעונה הנוכחית למסלול שנת השרות נפתחה, ותסתיים כאשר יירשמו מספיק מועמדים. לכן, יש להזדרז להגיש את מועמדותך לשליחות במיידי.

האם יש דברים שצריך להכין מראש לקראת ההרשמה/ המיונים?

כחלק מתהליך המיון יש לבחור ממליץ\ה בוגר מעל גיל 20 )המכיר אותך היטב רצוי מתחום ההוראה או תנועה/חוג ולא ידיד המשפחה..) ולקבל ממנו מספר טלפון נייד וכתובת אי-מייל עדכניים.

כיצד עובדת השיטה עם הממליצים? האם אתם פונים אליהם? מה ניתן לעשות כדי לקדם זאת?

מייל אוטומטי מלווה בהסבר מפורט יוצא לכתובת מייל הממליץ אשר המועמד נדרש לציין בטופס הגשת המועמדות. במייל הנ"ל יש תבנית המלצה אותה ממלא הממליץ ובלחיצת כפתור שולח חזרה למערכת שלנו. המועמדים לא רואים את ההמלצות. באחריותך לוודא שאכן הממליץ קיבל את הבקשה להמלצה מטעם הסוכנות וענה עליה. קבלת ההמלצה היא תנאי להתחלת תהליך המיון.
יש לשים לב לכתוב את כתובת מייל הממליץ ללא טעויות.

כמה זמן תהליך המיון נמשך?

תהליך המיון לעוברים את דרישות הסף יתחיל ביוני 2018 כאשר המועמדים יתבקשו להשתבץ בסדנאות הערכה דרך קישורית (לינק) מיוחדת שתישלח לעומדים בקריטריונים. המסיימים בהצלחה שלב זה ימשיכו בתהליך המיון הכולל ראיון אישי בסוכנות היהודית ומבחן התאמה במכון חיצוני. שלב זה מסתיים בנובמבר 2018 ולאחריו יוחלט מי מבין המועמדים עולה לשלב המיון והראיונות עם הקהילות. שלב המיון הקהילתי יסתיים בסוף ינואר 2019.

למי אני יכול לפנות במהלך המיונים?

הבירורים והפניות נעשים אך ורק דרך מיילים. יש לפנות למייל הבא: Shinshinim@jafi.org תשובה תתקבל תוך 3 ימי עבודה.

האם תהליך המיון כרוך בתשלום?

תהליך המיון אינו כרוך בדמי הרשמה / תשלום, למעט הוצאות נסיעה ומזון, שהם באחריותו של המועמד.

מה אם אני מתלבט? באיזה שלב כבר מצופה ממני להתחייב?

התלבטות  זה תהליך לגיטימי, כל עוד זה קורה בתהליך המיון הראשוני. כל מועמד המתחיל את שלב המיון מול הקהילות חייב להיות אחרי שלב ההתלבטות...סוף נובמבר..

חוזרים לארץ במהלך השנה?

שליחי שנת השרות חוזרים לארץ במהלך השנה לחופשת מולדת של כשבועיים.

כמה זמן ייקח לקבל תשובה?

על כל שלב בתהליך המיון יקבל המועמד מענה תוך שבועיים. תשובה סופית לגבי מהלך המיון הראשוני יתקבל בסוף נובמבר 2018. המסיימים בהצלחה יעברו לשלב המיון מול הקהילות אשר מסתיים בינואר 2019.

מתי תהיה תשובה סופית לגבי קבלה לתוכנית?

תשובה סופית לגבי קבלה לתוכנית תתקבל רק אחרי שנבחרת לקהילה – בינואר 2019

האם ניתן לערער במידה ולא עברתי שלב מיון מסוים?

ניתן לערער אך חשוב לציין שהערעור יתקבל אך ורק במקרים בהם יש סיבות ונסיבות כבדות משקל לקבלת הערעור.  לא ניתן לערער בשלב השני מול הקהילות.

איזה ניסיון דרוש?

אנו מחפשים מועמדים/ות בעלי ניסיון בהדרכה של שנתיים לפחות, במסגרת תנועת נוער בארץ. תפקיד הש"ש בקהילות היהודיות בתפוצות הוא ברובו תפקיד הדרכתי. עיסוקו המרכזי של הש"ש  בשבוע העבודה שלו במוסדות הקהילה היהודית הינו בבניית פעילויות ובהעברתן. ש"ש יכול להעביר סדר גודל של 10 – 20 פעילויות במהלך השבוע.

דרישות התפקיד:
 • במהלך תשע"ט התלמיד/ה יהיה ב י"ב
 • ניסיון בהדרכה ועמידה מול קבוצה (לפחות שנתיים במסגרת תנועת נוער)
 • יכולת עבודה עם ילדים ובני נוער
 • יכולת יצירת קשרים בינאישיים טובים
 • עמידות נפשית (שנה רחוק מהבית)
 • עולם תוכן, ידע רלוונטי וזיקה לנושאים: ציונות, יהדות, אקטואליה
 • אנגלית \ ספרדית \ פורטוגזית ברמה גבוהה
 • יכולת גבוהה לעבוד בצוות
 • ייצוגיות, ממלכתיות, אחריות, בגרות
 • ניסיון קודם עם נוער מחו"ל (יתרון)
 • מוטיבציה גבוהה
 • בחלק מהקהילות נדרש רישיון נהיגה בתוקף לא יאוחר מ – 1.1.2019

אם אין לי שנתיים ניסיון בהדרכה, האם אני עדיין יכול להגיש מועמדות?

ייבחנו לגופם מקרים בהם למגישי מועמדות יש ניסיון רלבנטי ומשמעותי ביותר לתוכנית השליחות (למשל - בוגרי משלחות נוער של "שותפות ביחד").  ללא ניסיון מסוג זה אין להגיש מועמדות.

איזה שפות רלוונטיות חוץ מאנגלית? באיזו רמה נדרשת השפה?

על ש"ש שיוצאים לקהילות דוברות אנגלית, להיות מסוגלים לדבר בשפה האנגלית ברמה של שיחה ויכולת להעביר פעילות. ישנם יעדים ספורים גם לדוברי ספרדית ופורטוגזית (דרום אמריקה).

האנגלית שלי לא משהו, אבל אני עדיין חושב/ת שאני מתאים. עד כמה זה פוגע בסיכויים שלי להתקבל?

רמת האנגלית של ש"ש שיוצא לשנת בתפוצות, צריכה להיות רמת אנגלית טובה. במסגרת תפקידו הש"ש מעביר פעילויות רבות בשפה האנגלית וכן נדרש לתפקד ולתקשר באנגלית ברמת היום יום.

האם שנת השירות מתאימה לדתיים?

שנת השרות לתפוצות מתאימה גם למועמדים דתיים בזרמים השונים. המסלול מציע מספר יעדים עם קהלי יעד המותאמים לכל זרם.

האם חובה שיהיה לי קשר לדת במסגרת שנת שירות של הסוכנות היהודית?

קשר לדת אינו מהווה דרישת סף הכרחית. מועמדים שיוצאים לשנת שרות מטעם הסוכנות היהודית צריכים להאמין בהשקפת עולם ציונית ובעלי זיקה לעולמות תוכן שונים הקשורים לישראל. כמו כן נדרשת פתיחות שכן העבודה בחו"ל נעשית במסגרת קהילה יהודית ומחייבת השתלבות בחיי הקהילה ובמוסדותיה, לרבות בתי כנסת (מזרמים שונים).

מה יקרה עם המיונים לצבא בזמן שאני מתמיין לשנת שירות?

אנו ממליצים מאוד להמשיך את המיונים לצה"ל בתקופת המיונים לסוכנות וכן להמשיך במיונים גם אם עברת בהצלחה את התהליך ולאורך כל התקופה בה את/ה נמצא/ת בארץ טרום השליחות.

האם שנת שרות בתפוצות יכולה לפגוע בסיווג הביטחוני של חמ"ן?

שנת שרות בתפוצות אינה יכולה לפגוע בסיווג הביטחוני למי שמתמיין לחיל המודיעין.

האם ניתן לעשות שנת שירות בתפוצות כחלק משירות לאומי?

שנת שרות בתפוצות הינה שנת התנדבות לפני השרות הצבאי / הלאומי ולכן לא ניתן לעשות את השנה כחלק מהשרות.

האם ניתן לעשות שנת שירות אם אני לא מתגייס לצבא? (בין אם כי יש לי פטור משירות או כי אני מתכוונת להתגייס לשירות לאומי במקום צבאי)

ניתן לעשות שנת שרות לפני השרות הלאומי. לגבי פטור משרות צבאי, כל מקרה ייבחן לגופו.

האם אפשר להתמיין לעוד שנת שירות במקביל? מה קורה אם אני מתקבלת לשנת שירות האחרת (או לזו).

ניתן ואף מומלץ להתמיין לשנת שרות אחרת במקביל, כיוון שגם אם מועמד/ת סיים/מה בהצלחה את שלב הראשון במיון, עדיין לא מובטחת לו/ה קהילה. לכן, אנו ממליצים להמשיך להתמיין לשנות שרות אחרות וגם להמשיך ולהתמיין לתפקידים בצה"ל. קבלה לשנת השרות דרך הסוכנות היהודית, תחייב את המועמד לחתום ויתור בשנת השרות האחרת.

אני נרשם מהצופים, האם התהליך שונה?

תהליך המיון הראשוני למועמדי הצופים ולמועמדי תנועות נוער אחרות הינו אותו תהליך המיון, אותו עוברים יתר המועמדים.

מה עושים בשנת שירות בתפוצות? איך נראה סדר יום?

שליחי שנת השרות עובדים במסגרות שונות ומגוונות בקהילות היהודיות החל מעבודה עם הגיל הרך בגני הילדים ובמתנ"סים, עבודה בבתי ספר יומיים בשעות הבוקר ובבתי ספר משלימים בשעות אחה"צ, השתלבות בבתי ספר כלליים, בתי כנסת, תנועות נוער, אוניברסיטאות ובתי אבות.

השליחים מעורבים בפעילות החינוכית הקשורה בתרבות ישראלית, באקטואליה ובהסברה ישראלית, בחגים ובמסורת היהודית וכן בלימוד עברית, בעיקר תוך שימוש בכלי חינוך בלתי פורמאליים.

שבוע בחיי, תבור גפן, מונטריאול:

שבוע בחיי מתחיל ביום שני, כי למרבה ההפתעה אין כאן שביזות יום א'...

שבוע בחיי מתחיל עם מפגש משותף של השינשיניות והשליחים במשרד, שיתוף חוויות מהשבוע החולף והיערכות לשבוע הקרוב. מהמשרד אני רצה לאימון כדורסל עם קבוצת בני נוער אותה אני מאמנת.

השבוע ממשיך עם יסודי מקסים ביותר בו אני מעבירה פעולות, מקריאה סיפורים ומגלה שאני תחרותית גם מול קבוצת ילדים נמוכים מכיתה ג'...

אחר כך יש לנו גם פעולות בבית ספר אחר צהריים לילדים שלא הולכים לבית ספר יהודי, פעולות לתיכוניסטים, בית כנסת בסופי שבוע ומידי פעם פעולות לכל מיני גופים שמעוניינים בפעילות על ישראל עם מבטא ישראלי שובה לבבות.

בתור ש"שינית בקהילה חדשה אני זוכרת שזה לא התחיל ככה. היינו צריכים לעבוד קשה מאוד כדי להיכנס לשיעורים או לקחת חלק בפרוייקטים שונים. כל כך מחזק וטוב לראות כמה רחוק הגענו!

אני כל כך שמחה שבחרתי לצאת לשנת שירות הזו. אני מרגישה שזה ממלא אותי ונותן לי המון כלים להמשך. אחרי שנה בחו"ל מה זה לסגור שבת?

יום בחיי – נרין נג'אט, ש"ש באמסטרדם:

לרוב ,אני קמה בבוקר , מתארגנת ויוצאת לדרכי באופניים למשרד של הסוכנות שהיא 10 דק נסיעה מהקומונה ומתחילה לעבוד.

במהלך היום אני מקיימת פגישות עם אנשים לגבי אירועים שאנחנו מרימים, פגישות של התוכנית מסע ועוד. בנוסף, אני עובדת על המחשב ובונה פעולות לצופים ולשומר הצעיר, תכנים ועזרים למחנות של הבונים דרור ומתקתקת עבודה הקשורה לבית הישראלי ושאר המקומות השמה.

איתי במשרד לרוב נמצאים עוד שני שליחים עד שעות הצהריים המוקדמות ואני ממשיכה לעבוד עד שאני מסיימת את הדברים שלי לאותו יום.  בנוסף, במהלך השבוע יש לנו כל מיני אירועים שאנחנו או לוקחים בהם חלק ועוזרים או שאנו מארגנים ומלווים, לדוגמא ערבים עם  המדריכים הצעירים של תנועות נוער הציוניות, מפגש עם יושב ראש הסוכנות וכד'. 

בנוסף, אני נוסעת ברחבי הולנד להדריך בתנועות נוער שונות , שבהן אני מאוד נהנית וזה נותן תחושה של בית ומשהו מוכר. בנוסף, יש לנו כל כמה זמן מחנות וויקנדים בסופש"ים של התנועות השונות שאנחנו מתכוננים אליהם בערבים במהלך השבוע ביחד עם כולם בקומונה. 

אילו קהילות יש?

תוכנית שנת השרות לקיץ 2019 תתקיים ביעדים ובקהילות שונות בצפון אמריקה, אירופה, דרום אמריקה ודרום אפריקה: יחד עם זאת ייתכנו שחלק מיעדים אלה יתבטלו ואחרים יתווספו. העקרון השליחותי הוא אינו תלוי מקום... נוסעים לאן שנדרש!

איך מחליטים לאן אני מתמיין?

ההחלטה לאיזו קהילה המועמד מתמיין היא בהתאם לצרכים ודרישות הקהילות ביחס לבין פרופיל המועמד המתקבל מתוך תהליך המיון. בנוסף, מועמדים שמגיעים מאזורי שותפות מסוימים בהם התוכנית פועלת, יתמיינו לקהילות בהתאם.

מה זה אזור שותפות?

אזור שותפות בארץ הינו אזור המוגדר כאזור השותף לקהילה יהודית מסויימת בחו"ל. ישנן כ – 50  אזורי  שותפות בארץ המקיימים קשרי גומלין עם קהילות בחו"ל. למשל, אזור שותפות עפולה גלבוע בשותפות עם אזור קונטיקט בארה"ב.

האם אפשר להתקבל לקהילה שאני לא באזור שותפות שלה?

ישנם מקרים בהם ניתן להתמיין לקהילה שהמועמד אינו שייך לאזור השותפות שלה. מסלול שנת השרות יבחן את הפרופיל של המועמד ביחס לדרישות התפקיד.

מה ההבדל בין קומונות למשפחות מארחות?

ברוב השליחויות מתגורר השליח אצל משפחה מארחת. הש"ש חי ומתנהל עם המשפחה, שדואגת לו לתנאי המחייה (חדר, מזון, כביסה וכד') והופך להיות חלק מהבית ומהאווירה בו. הש"ש מתארח בכל משפחה למשך מס' חודשים ולכל אורך השנה. בקהילות בהם הש"ש גרים בדירות משלהם (קומונות), לכל ש"ש מצוותת משפחה מארחת, משפחה יהודית בקהילה, בה הוא מתארח לארוחות שבת וחגים ונמצא בקשר עימה. התאמת השש לצורת המגורים (קומונה \אירוח משפחות) נעשית על ידנו ועל פי צרכי השטח ולא על פי בקשת השליח.

האם השליחות עוסקת בהסברה ישראלית?

שנת השרות התפוצות אינה עוסקת באופן ישיר בנושא ההסברה הישראלית. הש"ש עובד במסגרות פורמאליות ובלתי פורמאליות בעיקר עם ילדים ונוער. נושא ההסברה יכול להופיע באופן עקיף בשיחות לא פורמאליות ולרגל אירועים מיוחדים.

יהיה לי זמן להמשיך לנגן תוך כדי?

הש"ש קודם כל מחויב לעבודתו בקהילה ובמוסדותיה. אנו מעודדים את הנושא של פנאי עבור הש"ש, כל זמן שזה אינו פוגע בעבודה השוטפת.