מסביב לעולם III – קוסטה ריקה

פוסט שלישי, יבשת שלישית, והפעם המסע שלנו לוקח אותנו לקוסטה ריקה.

קוסטה ריקה היא אחת הדמוקרטיות הותיקות בעולם והיא המדינה היחידה מאמריקה הלטינית שיכולה להתגאות בסטאטוס כזה. עם חופים לים הקאריבי בצד אחד ולאוקיינוס השקט בצד שני, החליטו בקוסטה ריקה שהם לא צריכים צבא. קוסטה ריקה נמצאת באופן עקבי בצמרת מדינות אמריקה הלטינית במדד הפיתוח האנושי וב2010 קבע האו"ם כי קוסטה ריקה השיגה פיתוח אנושי גבוה בהרבה מאשר מדינות עם אותה רמת הכנסה. ב2011 קוסטה ריקה הייתה המדינה הטובה ביותר מקרב מדינות אמריקה הלטינית במדד התפקוד בענייני איכות הסביבה.

powered by Fotopedia

 (בתמונה: חוף, אחד מני רבים בקוסטה ריקה)

השליח היחיד שלנו יושב בבירה סן חוזה, מטרופולין המכיל כשליש מאוכלוסיית קוסטה ריקה המונה כ4.3 מיליון איש. בסן חוזה ניכרת ההשפעה התרבותית האירופית על קוסטה ריקה שנוצרה עקב ההגירה של מתיישבים ספרדים אחרי כריסטופר קולומבוס. למעשה, האוכלוסייה הילידית בקוסטה ריקה לא הייתה משמעותית, ונטמעה במהירות עם המתיישבים הספרדים. עקב כך, לא התקיימו במדינה מפעלי עבודות כפייה משמעותיים תחת הקולוניאליזם הספרדי. לטוב ולרע, קוסטה ריקה הייתה שטח שולי באימפריה הספרדית שלא זכה ליחס רב. סן חוזה נחשבת לאחת הבירות הדרום/ מרכז אמריקאיות הבטוחות ביותר.

יהודים התחילו להגיע לקוסטה ריקה כבר כאנוסים במאות ה16 וה17 ולאחר מכן במאה ה19 כסוחרים. אך עיקר הקהילה היהודית כיום, המונה כ3000 איש, מורכבת מצאצאי יהודים שברחו מהנאצים. הקהילה היהודית מתרכזת בעיקר בסן חוזה ופועלים סביב ארגונים רבים ושונים. בבית הכנסת "שערי ציון" בסן חוזה 1000 מקומות ישיבה ויש הטוענים כי הוא המפואר ביותר באמריקה הלטינית. ואם הקשר היהודי הזה לא מספיק לכם, חוזה הוא יוסף, יוסף מנצרת, אביו המאמץ של ישו.

קוסטה ריקה היא מדינה לא גדולה, שטחה הוא 03. אחוז משטח כדור הארץ, למרות זאת בקוסטה ריקה נמצא מעל 5% מהמגוון הביולוגי על כדור הארץ. מאות סוגים של דגים, יונקים, לטאות וציפורים ואלפי סוגים של פרפרים וסחלבים (הצמח הלאומי). בהתאם כרגע משטח קוסטה ריקה הוא פרקים לאומיים ושמורות טבע.

powered by Fotopedia

 (בתמונה: נוף טבעי בקוסטה ריקה)

קוסטה ריקה היא יעד ייחודי לאנשים עם כושר התמצאות גבוה, בעיר הבירה סן חוזה רק בשנה שעברה התחילו לשים שלטי רחוב והתושבים לא מכירים את שמות הרחובות שלהם. ה"כתובת" של מקומות נמדדת ביחס לנקודות ציון, שלעתים כבר לא קיימות. ככה שאם תשאלו תושב סן חוזה איפה נמצא משהו הוא עשוי לענות לכם "100 מטר דרומית לבנק", ואם אתם לא יודעים איפה זה דרום, או מתי עברו 100 מטר או אם הבנק כבר לא שם, יכולות להיות לכם קצת בעיות.

powered by Fotopedia
(בתמונה: מוזיאון האומנות המודרני בסן חוזה)  
  • תגובות
10
  1. 27 ביולי 2019 at 20:37יהודית חדד - השב

    רשמו כאן

    Cancel
כתבו תגובה

כתבו תגובה

Reply to: