"השליחות הוכיחה לי למה בחרתי לעסוק בחינוך"

"השליחות הוכיחה לי שישראל היא לא בסה"כ מדינה קטנה במזרח התיכון, אלא בית, משפחה ומקום משמעותי. יותר מכך - השליחות הוכיחה לי למה בחרתי לעסוק בחינוך". תפסנו את עמרי אטיה, בוגר סמינרים ציוניים באוסטרליה בשנת 2018, לכמה שאלות על השליחות שעבר. שווה לקרוא 🙂

למה החלטת לצאת לשליחות? הסיבה שיצאתי לשליחות היא בגלל החיידק שנדבק בי מהשליחות הראשונה שיצאתי אליה - מחנות הקיץ לארצות הברית. הייתה לי חוויה מאוד חיובית וסקרן אותי לחקור עוד את העולם הזה. ראיתי את הסמינרים הציוניים כהזדמנות נוספת להכיר קהילה יהודית חדשה עבורי (ולאחר מכן גם להבין שחזקה מאוד), אופי שונה של הדרכה וחינוך, בתור אחד שעוסק בתחום היום מעבר לסוכנות היהודית.

מה אתגר אותך בשליחות?

לדעתי האתגר בשליחות היה לנסות לשלב את כל תחומי העניין של הצוות בשליחות בתקופה כ"כ קצרה. כי בסופו של דבר אנחנו צוות מגוון בעל כישורים שונים והאתגר המרכזי היה לחבר את הצוות ותחומי העניין בכל הזדמנות שרק אפשרית שיכולה להיות רלוונטית לתכנים ציוניים, יהודיים וישראליים.

מה סיפק אותך בשליחות?

לדעתי הסיפוק בשליחות היה בניית הסמינר הציוני. אצלנו בקינג דיוויד יש סמינר אחד לצד ימי ישראל השותפים. הסמינר הציוני לשכבה י' היה מספק בצורה לא רגילה. מערכים מגוונים, אווירה מאוד חיובית, השקעה לוגיסטית וויזואלית וגולת הכותרת - החניכים שנהנו מכל רגע ורגע, כתוצאה מכך גם החיבור שנוצר בינינו לבין החניכים היה משמעותי.

מה הטיפ שלך לשליחים העתידיים?

הטיפ שלי - לשאול את עצמך כמה פעמים לפני היציאה לשליחות "למה אני עושה את זה?" "האם זה חשוב עבורי?" "איך אני רוצה להביא את האני שלי באוסטרליה?". שאלות אלו הקיפו אותי המון וזה עזר לי מהדרכה להדרכה, מכתיבת תוכן להוצאה לפועל, והופך את השליחות למוצלחת.

מה השליחות נתנה לך?

השליחות נתנה לי נקודת מבט נוספת על יהודי התפוצות, על איך קהילה בקצה השני של העולם יכולה להיות חזקה ומגובשת, מאוחדת ומחוברת. השליחות הוכיחה לי שישראל היא לא בסה"כ מדינה קטנה במזרח התיכון, אלא בית, משפחה ומקום משמעותי. יותר מכך - השליחות הוכיחה לי למה בחרתי לעסוק בחינוך.

ספר לנו על חוויה טובה שעברת

בתור שליח במלבורן, זכיתי להיכנס בדלת של משפחה ישראלית שגרה בקהילה היהודית באוסטרליה. לעולם לא חשבתי שאוכל לקרוא למשפחה מסוימת "המשפחה השנייה שלי" (עד שאקים אחת משלי כן?), משפחה עוטפת, אוהבת, תומכת, מאוד מחוברת לישראל ולשליחות הסמינרים הציוניים. הדבר היחיד שקצת היה לי חסר - הוא העובדה שלא הכרתי 2 מהילדים של המשפחה, כי הם משרתים בצבא בישראל כחיילים בודדים כרגע.

מה צריך לדעת מי שרוצה להיות שליח סמינרים ציוניים?

שליח בסמינרים הציוניים צריך להבין מדוע הוא בחר לעשות זאת, ולהגיע מנקודת פתיחה שמדובר בשליחות ולא עבודה. נכון, אמנם זו התנדבות, וזה משדר תחום אפור, אך הבחירה לצאת לשליחות כוללת בתוכה הירתמות הגבוהה בכמה רמות ממחויבות לעבודה (בעיני). שליח בסמינרים הציוניים צריך להיות מודע להכנות מראש, לעבודה בצוות. בנוסף, הוא צריך להיות בעל זיקה לישראל, ציונות ויהדות במידה מסוימת שבה יוכל להעביר מסר.

איך אתה מסכם את תקופת השליחות?

הייתה לי תקופה מדהימה. אני שמח שיצאתי בתור ראש צוות לסמינרים הציוניים באוסטרליה. אין ספק שנחשפתי לבית ספר מדהים, קהילה חזקה וטובה. היה לי מאוד קשה לסיים ובאיזשהו מקום הסיום גרם לי להבין שאני נפרד ממקום שמאוד נקשרתי אליו. הייתה לה חוויה מוצלחת מאוד, אני לא מתחרט על אף רגע בשליחות, גאה לומר תודה לסוכנות היהודית על ההזדמנות שניתנה לי, ועל האפשרות להיחשף לעולם נוסף, או יותר נכון אותו עולם רק בצד השני שלו.

עמרי אטיה, שליח סמינרים ציוניים בקיץ 2018

  • תגובות
כתבו תגובה

כתבו תגובה

Reply to: